Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Klusi un bez liekas atklātības ievēlēta jauna AirBaltic padome. AS Air Baltic Corporation (AirBaltic) akcionāru sapulcē par uzņēmuma padomes locekļiem ievēlēti Andris Liepiņš, Klāvs Vasks un Kaspars Ozoliņš. Jauno AirBaltic padomes locekļu pilnvaru termiņš ir trīs gadi. Par pašu procesu: ir atrasts veids, kā dabūt savus cilvēkus vajadzīgos amatos, neuzņemoties nekādu atbildību par rezultātu. Tas ir konkurss.

Par uzņēmuma naudu (un ne mazu) tiek izspēlēts cirks, kas saucas – labākā kandidāta izvēle ar pasūtītājiem iepriekš zināmu un garantētu rezultātu. Ja mazākos uzņēmumos tas varbūt tā arī varētu būt, tad lielajos un valstij "dārgajos" (budžeta naudas izteiksmē) uzņēmumu padomēs un valdēs tiek ievēlēti cilvēki, par kuru darbu nevienam nav nekādas atbildības. Ja kas, vainīgs konkurss!

Manuprāt, daudz lietderīgāk AirBaltic, kurā valsts ir ieguldījusi pusmiljardu eiro un iespējams, ka vajadzēs vēl, padomes un valdes locekļus apstiprināt MK. Atbildīgais ministrs izvirza un MK apstiprina, uzņemoties vismaz politisku atbildību par izvēles rezultātu. Turklāt arī sabiedrība paspētu kādu vārdu teikt. Pašlaik vairojam bezatbildību un kā bērni brīnāmies par sekām.

Par pašu Padomes nomaiņu: padome bija jāmaina, par to šaubu nav, jo netika galā ar saviem pienākumiem. Jautājums - vai satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs virzīsies arī tālāk? Valdes priekšsēdētājs Martins Gauss ir jāmaina nost. Sen bija laiks, taču labāk vēlāk nekā nekad.

Kādus uzdevumus ir saņēmuši jaunie padomes locekļi?

Ministram Gausa nomaiņa būtu izdevīga, jo tas stipri vairotu gan paša, gan partijas popularitāti. Turklāt, ejot uz akciju tirdzniecību biržā, ir vajadzīgi argumenti, kāpēc Gauss, kurš ir pazaudējis kādu pusmiljardu eiro, pēkšņi sāks uzņēmumu vadīt sekmīgi un AirBaltic sāks pelnīt. Tātad arī uzņēmumam tas būtu izdevīgi.

Laiks līdz trešā ceturkšņa finanšu rezultātu paziņošanai ir īpaši piemērots. Pirmais ceturksnis bija zaudējumiem, sliktais Gauss, tāpēc patriecām, taču trešais ceturksnis parasti AirBaltic ir ar peļņu. Gan jau būs arī šogad. Varēs stāstīt - jaunais vadītājs taisa uzrāvienu, un bija pareizs lēmums padzīt Gausu. Pie reizes ieviest virtuālas cerības, ka AirBaltic tagad viss būs labi. It sevišķi, ja nākošgad būs grūtības ar 200 miljonu eiro obligāciju dzēšanu un vajadzēs valsts palīdzību. Varēs novelt uz Gausu.

Par sastāvu. Neko daudz negribu komentēt, vienīgi vēršu uzmanību uz to, ka grupējums, kas bija ieguvis būtisku ietekmi Satiksmes ministrijā konservatīvā Tāļa Linkaita laikā un iedabūja Liepiņu (arī ar konkursa palīdzību) Latvijas dzelzceļā, ir saglabājis un pat palielinājis savu ietekmi Satiksmes ministrijā arī laikā, kad to pārvalda Nacionālā apvienība.

Ko viņiem vajag no AirBaltic? Būt pie teikšanas vēl 20 lidmašīnu iepirkšanai, ko sludina Gauss?

Iespējams, ka šādā veidā Gauss var mēģināt atpirkties. Kā citādi saprast Gausa vēlmi pirkt vēl papildus 20 lidmašīnas, ja pat šīm nav darba un ir jāiznomā citām aviokompānijām. (20 lidmašīnas ir kādi 2 miljardi eiro.)

Pagaidīsim.

An error has occured