Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pašlaik visa pasaule dzīvo zem COVID – 19 zīmes. Varētu pat teikt, ka pārējie notikumi un aktualitātes ir aizgājušas otrajā plāksnē. Tomēr nebūsim naivi, gan jau kādi klusi un mierīgi turpina shēmot, grābt un krāpt. Ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē.

Šoreiz ne par to. Centīšos paskatīties uz visu notiekošo, lai saskatītu arī pozitīvas ievirzes. Ja ne uzreiz, tad tālākā nākotnē noteikti.

Protams, ka šībrīža situācija ir visnotaļ sarežģīta. Pašlaik COVID – 19 dēļ ir apstājusies tūrisma, sporta, kultūras un izklaides industrija. Sarežģīta situācija ir arī citās nozarēs, bet šoreiz ne par slikto, paskatīsimies, kādi ieguvumi jau pašlaik iezīmējas.

Ne velti ir teiciens – krīzes ir iespēju laiks. Protams, tiem, kuri dara un kuri meklē jaunas iespējas vai kuriem šī situācija ir piespiedusi padomāt ārpus ierastā komforta rāmja.

Tad kādas iespējas mums parāda COVID - 19?

Pirmkārt, līdz šim nav pienācīgi novērtētas attālināta darba iespējas. Šeit vairāk domāju valsts un pašvaldības iestādes. Protams, ka ne jau visas funkcijas ir iespējams veikt attālināti, bet vienu lielu daļu gan. Lai to efektīvi īstenotu, ir nepieciešams pārskatīt darba organizēšanu, bet tas jau ir cits jautājums.

Ko mēs iegūstam, ja valsts un pašvaldības iestādes aktīvāk izmantos attālināta darba iespējas? Minēšu tik dažas.

Ieviešot attālināta darba iespējas, samazinās klātienes darbam nepieciešamā telpu platība. Tādējādi būtiski samazinās izdevumi par telpu nomu un šo telpu uzturēšanu.

Ātrāk un efektīvāk tiks identificēta darbinieku “pārprodukcija” konkrētās jomās.

Darbiniekiem samazinās individuālās izmaksas, kuras saistītas ar nokļūšanu uz darbu un atpakaļ uz mājām. Loģiski, ka nav jātērē arī laiks.

Otrkārt, apsverams jautājums par attālinātu mācību procesu. Protams, ka tas nenozīmē, ka skolēns tā arī līdz 12. klasei nekad neparādīsies skolā. Tomēr tas dotu iespēju nevis katru dienu mērot ceļu no skolas līdz mājai un atpakaļ, bet to darīt pārdienas. Īpaši šis varētu būt aktuāli novados un mazākās apdzīvotās vietās, kurās skolu vienkārši nav.

Līdz šim skolu autobusi katru rītu un vakaru apbraukāja plašas teritorijas, lai no rītiem savāktu skolēnus, bet vakaros nogādātu atpakaļ. Tamdēļ nereti daudzi skolēni bija spiesti celties ap 6:00 no rīta vai pat agrāk, lai tik 9:00 būtu skolā. Arī paši pedagogi skrēja no vienas skolas uz otru, lai tik varētu “savākt” vajadzīgo stundu skaitu.

Treškārt, un tas savā ziņā jau izriet no abiem iepriekš minētajiem – mazināt papīra dokumentu apriti, palielināt digitālo pakalpojumu apjomu.

Arī daudzi uzņēmēji ir sapratuši, ka tirgū pašlaik ir palielinājies pieprasījums pēc noteikta veida precēm vai pakalpojumiem. Tie, kuri spēs ātri pārorientēties, būs tikai ieguvēji, un viņiem vajadzēs nevis atlaist darbiniekus, bet tieši otrādi – pieņemt jaunus. Tas, ka Latvijā ir šādi uzņēmēji, jau ir pierādījies.

Pašsaprotams, ka manis minēto pārmaiņu ieviešana ikdienas ritējumā, arī tad, kad COVID - 19 uzliesmojumi būs beigušies, prasīs noteiktu laiku un tiks arī identificētas problēmas, un būs arī pieņemti kļūdaini lēmumi. No tā nevajag baidīties, jo nekļūdās tikai tie, kuri neko nedara.

COVID - 19 arī ir pamainījis cilvēku uzvedības modeli. Sabiedrība ir kļuvusi ieinteresētāka par notiekošjiem procesiem, tā arī ir sākusi novērtēt to cilvēku darbu, kuriem līdz šim nereti ir pat augstprātīgi pagājuši garām. Piemēram, tie paši veikalu darbinieki, medmāsas utt.

Sabiedrība vēl vairāk ir parādījusi, ka vairumā gadījumu tai nav vienalga, kas notiek ar līdzcilvēkiem. Par to var pārliecināties kaut vai tajā pat facebook vai citās platformās, kurās cilvēki piedāvā dažādu palīdzību tiem, kuri pašlaik nevar atstāt mājas. Te diemžēl jāiemet arī darvas karotīte – ja sabiedrība ir parādījusi, ka tā vairumā gadījumu spēj būt solidāra, tad diemžēl politiķi pavisam ko pretēju.

Visi apstākļi ir veicinājuši to, ka arī ģimenes ikdienā ir kļuvušas ciešākas. Tiek pavadīts vairāk laika ar ģimenes locekļiem (protams, ka izņēmums ir ar tiem, kuri ir pašizolācijā vai karantīnā).

Vēl pozitīvs vērojums – cilvēki ir kļuvuši aktīvāki uz āra fiziskām aktivitātēm vai vienkāršām pastaigām.

Jebkurā situācija vienmēr varēs atrast slikto. COVID - 19 gadījumā ir daudz izaicinājumu, bet arī iezīmējas vairākas pozitīvas lietas. Ceru, ka to ievēros kā sabiedrība, tā arī politiķi un mēs no šī visa gūsim jaunu, arī pozitīvu pieredzi.

Skatāmies uz dzīvi pozitīvi, ievērojam visas rekomendācijas, sportojam un esam veseli.

An error has occured