Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2022. gada 14. jūnijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pieņēma lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu saistībā ar iespējamu balsu pirkšanu 13. Saeimas Juridiskās komisijas sēdes laikā šī gada 18. maijā.

Lēmums ir anonimizēts, bet no publiski pieejamās informācijas ir saprotams, ka lēmumā “persona E” ir minētās sēdes vadītājs — deputāts Jānis Butāns (attēlā), savukārt “persona H” ir tā brīža Saeimas deputāts, komisijas loceklis Aivars Geidāns.

No šāda lēmumā minēto personu identitātes atšifrējuma izriet:

1) Jānis Butāns t.s. tehniskās pauzes laikā Aivaram Geidānam ir veicis zvanu, kurā ir pārrunāts ar šo tehnisko pauzi pārtrauktais balsojums, kurā savu nebalsošanu Aivars Geidāns bija tikko visiem dzirdami paziņojis, un Jānis Butāns izdarīja šo zvanu tieši tāpēc, ka šis balsojums bija pretējs tam, kādu Jānis Butāns gaidīja no Aivara Geidāna saskaņā ar tajā pašā dienā notikušajā Konservatīvo frakcijas sēdē runāto.

2) Aivars Geidāns savās liecībās nemin — vai KNAB nepiemin to lēmumā —, ka tieši Jānis Butāns ir zvanījis viņam t.s. tehniskās pauzes laikā. Saskaņā ar KNAB atklāto informāciju Aivars Geidāns savā liecībā tikai liecina par vispārēju praksi deputātiem sazvanīties un sazināties pa citiem kanāliem.

3) KNAB nav konstatējuši balsu pirkšanu.

Pievienojos atziņai, ka nav pamata uzskatīt, ka ir notikusi balss pirkšana vai cita veida koruptīvs darījums. Taču ar to lieta nav galā, jo:

1) ir notikusi balsojuma ietekmēšana balsojuma laikā.

2) Jānis Butāns sēdes laikā ir apzināti melojis. Sēdes audioierakstā, laika brīdī 1h10min47sek ir dzirdams, kā Jānis Butāns paziņo par radušos stāvokli: “Mums tehniskas problēmas, mazliet tehniskā pauze, pauze divas minūtes.”

Paziņojot balsojuma laikā, ka ir “tehniskas problēmas”, Jānis Butāns ir melojis visiem sēdes dalībniekiem, un viņš to ir darījis ar nolūku, lai varētu pārtraukt balsojumu un sazināties ar Aivaru Geidānu, lai izmainītu viņa faktisko balsojumu (dalību balsojumā), ko viņš arī izdara ar telefona zvanu.

Aicinu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju izvērtēt Jāņa Butāna rīcību minētajā sēdē, balstoties uz KNAB resoriskajā pārbaudē atklāto informāciju, kā arī uz publiski pieejamo sēdes ierakstu.

Aicinu arī Saeimas komisiju izvērtēt Aivara Geidāna sniegto liecību KNAB, ja tā patiešām nav iekļāvusi informāciju par Jāņa Butāna zvanu Aivaram Geidānam. Tā ir ļoti būtiska informācija, lai izmeklētu iespējamu balsojuma ietekmēšanu.

Aicinu komisiju arī skaidrot, vai turpmāk ir pieļaujams sēžu vadītājiem pārtraukt balsojumus, lai “zem četrām acīm” pārjautātu jau nobalsojušiem deputātiem, vai viņi ir pārliecināti par savu balsojumu.

An error has occured