Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

ASV Augstākās tiesas spriedums atcelt lēmumu, kas aizsargāja sievietes tiesības izvēlēties veikt abortu, ir apliecinājums reakcionārai politikai un uzbrukums ne tikai sieviešu brīvībai, bet sabiedrības brīvībai kopumā. Pavedienā dažas refleksijas.

Šis lēmums nav tikai par sievietes tiesībām izvēlēties abortu. Tas ir dziļi simbolisks mēģinājums ne tikai pakļaut sieviešu ķermeņus kontrolei, bet arī nostiprināt vardarbīgas kontroles principa leģitimitāti kā tādu. Tāpēc arī vīriešiem ir pienākums pretoties šim arhaismam.

Pieņēmums, ka šis lēmums neskar Latviju, ir aplams. Vietējie politiskie spēki, kas sludina „dabiskās” ģimenes, tikumību skolā, sievietes pienākumu dzemdēt, utt., un citādi veicina klusumu ap seksualitātes, reproduktīvās veselības u.c. jautājumiem noteikti jūtas iedvesmoti.

Lēmums nav „pro-life”. Ja tas tāds būtu, tad konservatīvie tikpat ļoti uztrauktos par sievietes finansiālo un materiālo varu nodrošināt sev un bērnam veselīgu, laimīgu dzīvi. Lēmums ir primitīva, instinktīva reakcija uz pieaugošo sievietes lomu sabiedrībā.

Simbolisms izpaužas arī tajā, ka lēmuma efekti disproporcionāli ietekmēs sievietes, kas jau ir pakļautas sociālai spriedzei – trūcīgas, etniski marginalizētas, utt. Aborta aizliegums ir ne tikai morāls, bet arī ekonomisks projekts, kas palielina sieviešu ievainojamību.

Sieviešu pieaugošā finansiālā atkarība no vīriešu partneriem ir tikpat lielā mērā viens no lēmuma mērķiem, nostiprināt „ģimenisku” attiecību modeli, kur lēmumus pieņem vīrietis un sievietei ir jāpakļaujas. Vardarbība ģimenē ir neizbēgamas sekas - tā caurvij visu sabiedrību.

Lēmums paredz, ka sievietes loma sabiedrībā ir veikt neapmaksātu aprūpes (care) darbu: - dzemdējot un audzinot bērnus, - aprūpējot „maizes pelnītāju”, - uzturot visu ekonomisko sistēmu kā tādu, bez atbilstoša sociālā statusa un varas.

Aborta aizliegums iet kopsolī ar citām sociālās varas formām, ko sludina konservatīvie – ieteikumi sievietei ģērbties „atbilstoši”, neprovocēt vīriešu uzmanību, neiet nekur vienatnē, utt. Šie ir mērķtiecīgi centieni degradēt sievietes un nodrošināt viņu bezierunu pakļautību

Tomēr vēsture skaidri apliecina, ka šie centieni ir lemti neveiksmei. Sievietes un sabiedrība kopumā radīs jaunas iespējas, lai ne tikai pretotos barbariskām idejām, bet vēl vairāk nostiprinās sievietes brīvību, kas galu galā ir visas sabiedrības brīvības jautājums.

Balsot vēlēšanās ir svarīgi, lai novērstu fundamentālistu nokļūšanu pie varas, tomēr tikpat svarīgi ir: - aktīvi par šo runāt ar draugiem, ģimeni; - atbalstīt NVO (piemēram, @centrsmarta); - organizēt protestus pret reakcionāriem lēmumiem.

* partijas kandidāts finanšu ministra amatam

An error has occured