Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā gada laikā dažādos medijos visai regulāri bija vērojamas komplimentāras intervijas ar uzņēmēju Ģirtu Cēlāju. Viņš tika cildināts, kā “eņģeļinvestors” un veiksmīgs minerālmēslu tirgonis. Taču šiem medijiem garām nu ir paslīdējis fakts, ka 2023. gada sākumā Kurzemes rajonā tiesā Cēlājam ir piespriests divu gadu cietumsods par izspiešanu un piesavināšanos attiecībā pret Šveices kompāniju Mekatrade. Lietu pēc Cēlāja pieprasījuma gan izskatīja slēgtās tiesas sēdēs. 11. jūlijā tiek uzsākta lietas izskatīšana otrajā instancē.

Par ko Cēlāju notiesāja

Viens no kriminālprocesā iesaistītajiem advokātiem, kurš slēgtā tiesas procesa dēļ nevēlējās atklāt savu vārdu, intervijā šo lietu raksturoja ar piemēru no deviņdesmito gadu Amerikas Savienoto Valstu dzīves. “Deviņdesmito gadu sākumā ASV teritorijā krievu mafija atklāja vieglas peļņas avotu. Viņi sāka atšķaidīt labas kvalitātes benzīnu ar zemākas kvalitātes degvielu – piemēram 98 ar 76. Cenu starpība ir pamatīga, bet, saprātīgi atšķaidot, atšķirību pamanīt ir visai grūti, un līdzīgi ar minerālmēsliem rīkojās arī Cēlāja kungs.”

Saskaņā ar apsūdzību 2018.gadā SIA CTEX un Šveicē reģistrēta kapitālsabiedrība Mekatrade vienojās par to, ka CTEX piegādās Mekatrade uz Klaipēdas ostu 3000 tonnu minerālmēslu. CTEX līguma slēgšanā un turpmākajās darbībās pārstāvēja valdes loceklis - lietā apsūdzētais Cēlājs. Pēc 357 tonnu piegādāšanas apsūdzētais paziņoja, ka viņam virs produkcijas nav, bet līguma partneris varot minerālmēslus iegādāties tieši no pārdevēja Krievijā, ar kuru Cēlējam bijusi ilgstoša sadarbība, liecina apsūdzība.

Uzticoties ieteikumam, Šveices uzņēmums no kāda cita uzņēmuma Krievijā iegādājās 1619 tonnas minerālmēslu un vienojās ar CTEX par to iepakošanu Liepājā un tālāku piegādi. Tad arī konstatēts, ka notiek blēdīšanās ar slāpekļa saturu. Izrādījās, ka Liepājas ražotnē kvalitatīvo produktu ar 46% slāpekļa saturu sajauca ar lētāku, kā rezultātā slāpekļa saturs tika samazināts līdz 39%. Prasītā cena gan palika tāda pati kā par dārgā gala minerālmēsliem – klients veica analīzes, to konstatēja, un tad arī sākās konflikts.

Kad Šveices kompānija izteica pretenzijas, Cēlājs pieprasījis Mekatrade norēķināties un vēl piedraudējis - ja uzņēmums nesamaksās par 150 000 ASV dolāriem vairāk par līgumā minēto summu, tad minerālmēslus nesaņems vispār.
Šveices uzņēmuma pārstāvji nepamatotās summas tomēr nesamaksāja, un Celājs atkal piedraudējis - ja uzņēmums viņa nosūtītos rēķinus neapmaksās, NPK Expert visus minerālmēslus pārdos un naudu paturēs.

Prokuratūra apsūdzībā norādīja, ka apsūdzētais ar tiešu nodomu, apzinoties, ka rīkojas prettiesiski, bez tiesiska pamata pieprasīja no Šveices kompānijas naudu, pretējā gadījumā piedraudot radīt uzņēmumam būtisku kaitējumu - neatdot Mekatrade piederošos apsūdzētā turējumā nodotos minerālmēslus.

Pēc tam apsūdzētais, apzinoties, ka minerālmēsli ir Šveices uzņēmuma īpašums un viņam tie uzticēti līgumā noteiktu darbību veikšanai, tos atsavināja, rīkojoties ar tiem kā ar saviem, tādējādi prettiesiski izšķērdēja.

Bez diviem gadiem reālā cietumsoda Cēlājam ir jāsamaksā cietušajai kompānijai arī nodarītais kaitējums – 140 742,59 eiro. Viņš gan spriedumu ir pārsūdzējis un atrodas uz brīvām kājām.

Kā vēsta portāls irliepaja.lv, tad divarpus gadu laikā – no 2020. gada jūlija līdz 2023. gada 10. janvārim tiesā tika nozīmētas pavisam 22 sēdes, no kurām lielāko daļu noņēma, atlika vai izsludināja pārtraukumu. Atbildi uz jautājumu, kāpēc tā notika, sniedz fakts, ka tiesnesis divas reizes ir pieņēmis lēmumu par apsūdzētā Cēlāja piespiedu atvešanu.

Cēlājam ir arī citi grēki

No publiskajā telpā atrodamās informācijas portālā firmas.lv redzams, ka kompānijai NPK Expert 2019. gadā pasludināts maksātnespējas process. Cēlājs bija viens no šī uzņēmuma īpašniekiem, bet 2020.gada nogalē uzņēmuma nodokļu parāds bija 499 290 eiro.

Tāpat šajā vietnē ir redzams, ka ar Cēlāja vārdu tur ir saistīti vairāki desmiti dažādu uzņēmumu, kuru darbošanās arī noris ar visai mainīgām sekmēm. Savulaik viņa vārds bija atrodams arī ļoti ambiciozajā, taču tā arī neīstenotajā projektā Wall of the World jeb Pasaules siena. Projekts startēja 2007. gadā, un Celājs bija viens no idejas autoriem – tā paredzēja uzbūvēt 47 hektārus lielu parku, kurā izvietotu 247 granīta sienas. Uz sienām būtu iegravēti 65 miljonu pasaules iedzīvotāju vārdi, kuri par to būtu attiecīgi samaksājuši katrs 5 eiro.

Savukārt pēc traģiskā amonija nitrāta sprādziena Beirutas ostā 2020. gada augusta mēnesī Valsts vides dienests (VVD) veica pastiprinātas pārbaudes minerālmēslu uzglabāšanas vietās un divās no tām konstatēja lielus krājumus šīs vielas. Viena no šīm vietām piederēja uzņēmumam CTEX, kurš darbojās vietā, kur agrāk saimniekojis jau pieminētais un maksātnespēju piedzīvojušais NPK Expert. Izrādījās, ka uzņēmums glabā amonija nitrātu bez atbilstošas atļaujas, turklāt krietni pārsniedzot atļautos apjomus. VVD pat vairāk nekā mēnesi nācās cīnīties, lai uzņēmums pārtrauc ražošanas procesu un tika uzsākts arī administratīvais process. Cēlājs šajā skandālā sniedza skaidrojumus kā šī uzņēmuma vadītājs.

Vēl vairāk, pūļa finansēšanas platformai Crowdestor Cēlājs ir palicis parādā vairāk nekā 2 miljonus eiro, un 2021. gadā par šo faktu tika uzsākts kriminālprocess. Kā jau pie mums nereti gadās, šis kriminālprocess, izrādās, lielā slepenībā ir pārtraukts, pat neinformējot par to cietušo uzņēmumu.

Rezultātā Crowdestor ir bijis spiests vērsties ar vēstuli pie augstākajām valsts un tiesībsargājošo institūciju amatpersonām, jo aizdevuma nodrošināšanā ir iesaistīti teju vai 3 tūkstoši ārvalstu investoru un tas var beigties ar starptautisku skandālu.

An error has occured