Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tieslietu ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu “Par Ziemassvētku dievkalpojumu translāciju komerciālajos medijos nodrošināšanu”, ar mērķi ārkārtējās situācijas laikā aizsargāt sabiedrības veselību, samazinot inficēšanās risku ar Covid-19.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2020.gada 6.decembra rīkojumu Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” (turpmāk - Rīkojums) valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, paredzot būtiskus ierobežojumus kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Turklāt epidemioloģiskā situācija prasa arvien radikālākus paņēmienus cīņā ar pandēmiju. Taču Ziemassvētku laiks ir īpašs laiks, kad visas pasaules kristieši gatavojas Jēzus Kristus dzimšanas svētkiem, kas ir klusuma, miera un zināmu pārdomu laiks. Parasti šie svētki Latvijas dievnamos pulcē plašas sabiedrības masas, kas skaitliski pārsniedz aktīvo ikdienas dievlūdzēju skaitu. Tomēr pandēmija un ārkārtējā situācija ievieš nenovēršamas korekcijas arī šajā tradīcijā.

Ziemassvētki ir viens no svarīgākajiem notikumiem ticīgo dzīvē, kas simbolizē jaunu dzīvību, cerību un ticību. Ziemassvētku un Jaunā gada svinību datumi lielākajās Latvijas tradicionālajās konfesijās atšķiras, tomēr ikvienai reliģiskajai organizācijai un ikvienam ticīgajam būtiskākā svētku sastāvdaļa ir dievkalpojums. Ziemassvētku svinību datums – 24.decembris (vai arī 6.janvāris pareizticīgajiem un vecticībniekiem) – nevar tikt pārcelts.

Lai rūpētos par sabiedrības veselības drošību un mazinātu inficēšanās risku ar Covid-19, ārkārtējās situācijas laikā ir noteikti stingri pulcēšanās ierobežojumi, kas skar arī pulcēšanos uz dievkalpojumiem visos Latvijas dievnamos. Lai arī dievnami nav slēgti, šobrīd vairāku reliģisko organizāciju pārstāvji reliģiskās darbības veikšanai izmanto dažādas tehnoloģijas, piemēram, nodrošina dievkalpojumu tiešraidi interneta vidē. Tādēļ reliģiskās organizācijas laika periodā no 2020.gada 19. līdz 26.decembrim un no 2021.gada 6. līdz 7.janvārim (atkarībā no Ziemassvētku svinēšanas laika) aicina iedzīvotājus palikt savās mājās un piedalīties svētku dievkalpojumos attālināti, tostarp, izmantojot internetu, televīziju un radio starpniecību. Tomēr ne visi ticīgie var piedalīties dievkalpojumos attālināti, izmantojot modernās tehnoloģijas, tādēļ ļoti būtiski ir nodrošināt tradicionālo konfesiju dievkalpojumu translāciju Latvijas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, proti, televīzijā un radio.

Esošās valsts dotācijas ietvaros VSIA “Latvijas Televīzija” plāno nodrošināt tikai tradicionālās translācijas: 24. decembrī plkst. 18.20 Ziemassvētku dievkalpojuma tiešraidi no Doma baznīcas, kā arī īpaši ierakstītos dažādu kristīgo konfesiju bīskapu apsveikumus Ziemassvētkos (kopā 16 minūtes). 24. un 25.decembrī paredzētas 2 translācijas no Vatikāna.

Pareizticīgo ziemassvētkos – 6.janvārī (parasti ap 23.50) – plānots pārraidīt Kristus Piedzimšanas svētku dievkalpojumu tiešraidē no Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles.

Līdz ar to sadarbībā ar komerciālo mediju pārstāvjiem būtu apzināmas iespējas nodrošināt raidlaikus lielākam skaitam dievkalpojumu translācijām, piešķirot tām arī valsts budžeta līdzekļus. Tā kā šobrīd vēl tiek apzinātas mediju iespējas atrast ētera laikus un tehniskās iespējas sadarbībā ar reliģiskajām organizācijām nodrošināt svētku dievkalpojumu translācijas, precīzais nepieciešamais finansiālais valsts atbalsts nav nosakāms. Tomēr, veicot provizoriskus aprēķinus sadarbībā ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (turpmāk - NEPLP), ir apzinātas šādas vajadzības un piedāvājumi:

Iespējamie dievkalpojumu laiki

ReTV piedāvājums/cena

Sportacentrs piedāvājums/cena

TV Latvija piedāvājums/cena

20. decembris 12.00 Adventa 4.svētdiena 12.00

Nav

750 eiro +PVN no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru (pieejams tiešraides ētera laiks)

3000 eiro +PVN

24.decembris 18.00 (var arī 19.00 vai 20.00) Ziemassvētku svētvakars

Nav

950 eiro + PVN, ja tiek nodrošināta tiešraide no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru

3800 eiro +PVN

25. decembris 12.00 Kristus piedzimšanas svētki

Cena par viena dievkalpojuma filmēšanu un ēteru 2000 eiro + PVN

750 eiro + PVN, ja tiek nodrošināta tiešraide no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru

3800 eiro +PVN

27. decembris 12.00 Svētdiena pēc ziemassvētkiem, Svētās Ģimenes svētki

Cena par viena dievkalpojuma filmēšanu un ēteru 2000 eiro + PVN 

750 eiro + PVN, ja tiek nodrošināta tiešraide no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru

3000 eiro +PVN

1. janvāris 12.00 Jaunā gada sākums, Vissvētākās Jaunas Marijas Dieva Mātes svētki

Nav

750 eiro + PVN, ja tiek nodrošināta tiešraide no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru

4000 eiro +PVN

3. janvāris 12.00 Otrā svētdiena pēc Ziemassvētkiem

Jā- cena par viena dievkalpojuma filmēšanu un ēteru 2000 eiro + PVN

750 eiro + PVN, ja tiek nodrošināta tiešraide no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru

3000 eiro +PVN

6. janvāris 12.00 Zvaigznes diena (Triju ķēniņu svētki

nav

750 eiro + PVN, ja tiek nodrošināta tiešraide no Siguldas katoļu baznīcas, izmantojot pieejamo infrastruktūru

3000 eiro+PVN Dievkalpojumi var arī būt arī 9.00, izņemot 24.dec., vai arī 11.00

Dievkalpojumi var arī būt arī  9.00, izņemot 24.dec., vai arī 11.00

Nav

Ja pasākumi ir no citām Latvijas baznīcām, tad izmaksas:

1100 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām Rīgā un 50 km apkārtnē (katra nākamā stunda + 200 eiro)
1300 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām jebkurā citā vietā Latvijā (katra nākamā stunda + 300 eiro)
Piezīme - 24.decembrī 1300 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām Rīgā un 50 km apkārtnē (katra nākamā stunda + 200 eiro), 1500 eur + PVN par pasākumu līdz 2 stundām jebkurā citā vietā Latvijā (katra nākamā stunda + 300 eiro)-  Jāprecizē pasākuma laiks un ilgums, lai varētu garantēt tiešraides ētera laiku

3000 eiro +PVN

Latvijas Pareizticīgai Baznīcai vajag, lai notiktu dievkalpojumu translācijas:

2020. g. 24. decembrī no 18.00 līdz 21.00 no Debesbraukšanas draudzes
Rīgā Mēness ielā

nav

1300 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām Rīgā un 50 km apkārtnē (katra nākamā stunda + 200 eiro) (Tikai tad, ja laiki nepārklājas ar citas konfesijas dievkalpojumu

4200 eiro +PVN

2021. g. 19. no 9.00 līdz 13.00 no Kristus Piedzimšanas
katedrāles Rīgā Brīvības bulvārī

Nav

1100 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām Rīgā un 50 km apkārtnē (katra nākamā stunda + 200 eiro)

3000 eiro +PVN

Septītās dienas Adventistu Latvijas draudžu savienība

20.12.2020. plkst.16:00

Nav

1300 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām Rīgā un 50 km apkārtnē (katra nākamā stunda + 200 eiro) (jā, ja tas nepārklājas ar citu konfesiju dievkalpojumiem)

Latvijas Dievturu sadraudze 19.decembrī, vakarā

Nav

1100 eiro + PVN par pasākumu līdz 2 stundām Rīgā un 50 km apkārtnē (katra nākamā stunda + 200 eiro) (Jāprecizē pasākuma norises laiks, jo ir plānotas sporta translācijas)

3000 eiro +PVN

KOPĀ:

                       8000 eiro +   

                             PVN

No 14 150 eiro + PVN (par 1 Dievkalpojumu pa dienām līdz 2 stundām) līdz aptuveni 29 750 eiro (līdz 2 pasākumi dienā 1 baznīcā, ierēķināti gadījumā, kas var ilgt līdz 5 stundām)

36 800 eiro +PVN

Potenciālā nepieciešamā summa, ņemot vērā piedāvājumu un prioritātes

               8000 eiro + PVN

ap 21 500 eiro + PVN

Kopumā summa atkarīga no pasākumu skaita un ilguma, aptuvenās aplēses liecina, ka LNG apmērs nepārsniedz 36 800 eiro + PVN. Turklāt šobrīd biedrība “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” sadarbībā ar reliģiskajām savienībām (baznīcām) organizē sarunas ar medijiem un plašsaziņas raidītājiem, lai sastādītu grafiku, aptverot dievkalpojumu tiešraides visās tradicionālajās konfesijās. Tādēļ summa ir norādīta indikatīvi. 

Svētku dievkalpojums ir fundamentāla kristīgās baznīcas teoloģijas daļa, kas ir pastāvējusi gadsimtiem ilgi, un ir neatņemama Ziemassvētku sastāvdaļa, kuru nepieciešams saglabāt arī izaicinājumiem pilnajā 2020.gadā.

Uzsverams, ka krīzes laikā iedzīvotājiem it īpaši nepieciešams atbalsts un garīgā palīdzība, ko sniedz reliģiskās organizācijas, tāpat kā šajā laikā ir svarīgi drošības apsvērumu dēļ sniegt ticīgajiem iespēju svinēt kopā (tiešraidē) – katram paliekot savās mājās.

Reliģiskās organizācijas visā šajā pandēmijas laikā ir saglabājušas lojalitāti valdības lēmumiem un ir sniegušas un arī turpina sniegt iedzīvotājiem ļoti nepieciešamo garīgās aprūpes atbalstu, kā arī aicina iedzīvotājus palikt savās mājās un piedalīties dievkalpojumos attālināti, tostarp, izmantojot internetu, televīzijas un radio starpniecību.

Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām atbalstīt valsts budžeta finansējuma piešķiršanu, nodrošinot reliģisko organizāciju dievkalpojumu translāciju komerciālajos medijos, uzdodot Tieslietu ministrijai līdz 2021.gada 20.janvārim iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā  rīkojuma projektu par līdzekļu piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem biedrībai “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” ne vairāk kā 44 528 euro, lai nodrošinātu Ziemassvētku dievkalpojumu translāciju komerciālajos medijos, atļaujot Tieslietu ministrijai slēgt dotāciju līgumu ar biedrību “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” pēc attiecīgo valsts budžeta līdzekļu piešķiršanas. Atbalstīt to, ka ierobežotā laika dēļ minēto pasākumu īstenošanai nepieciešama vienkāršota sistēma pakalpojuma sniedzēju izvēlē un sniegto pakalpojumu piešķirtā finansējuma apgūšanai, proti, nerīkojot iepirkuma konkursu, bet apmaksājot konkrētā medija izrakstītu rēķinu saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar reliģisko organizāciju, kam pievienots pieņemšanas-nodošanas akts par sniegto pakalpojumu. Pieņemt zināšanai, ka biedrība “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” sadarbībā ar reliģiskajām savienībām (baznīcām) organizē sarunas ar medijiem un plašsaziņas raidītājiem, lai sastādītu grafiku, aptverot dievkalpojumu tiešraides visās tradicionālajās konfesijās, attiecīgi par to samaksājot pēc fakta no piešķirtajiem līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem šim mērķim 2021.gadā.

An error has occured