Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ņemot vērā koalīcijas partiju nespēju vienoties par visaptverošu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, kas nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem taisnīgu un panesamu nodokļu, kā arī citu maksājumu, kas saistīti ar nekustamo īpašumu, slogu, Jaunie konservatīvie Saeimā iesnieguši likumprojektu, kas paredz gan kadastrālo vērtību iesaldēšanu, gan uzdevumu valdībai iesniegt Saeimā likumprojektus nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanai. Šo priekšlikumu iesnieguši Jauno konservatīvo Saeimas deputāti Krišjānis Feldmans, Gatis Eglītis, Rīgas mēra amata kandidāte Linda Ozola, Juris Jurašs un Sandis Riekstiņš.

Jauno konservatīvo iesniegtā likumprojekta būtība ir turpināt piemērot pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības vismaz līdz 2026. gada sākumam. Lai nodrošinātu kadastrālo vērtību nozīmes mazināšanu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķinā un panāktu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, likumprojekts paredz uzdevumu Ministru kabinetam līdz 2021. gada 31. jūlijam iesniegt Saeimā likumprojektus, kas nepieciešami mājokļa atbrīvošanai no nekustamā īpašuma nodokļa, kas nosaka nekustamā īpašuma nodokļa apmēru piespiedu dalītajam īpašumam, kā arī komercplatībām un lauksaimniecības zemei. Ministru kabinetam uzdots iesniegt nepieciešamos likumprojektus, kas nodrošina ar kadastrālo vērtību saistīto valsts nodevu apmēra pārvērtēšanu.

Linda Ozola: “Ikvienam ir skaidrs, ka, nemainot NĪN piemērošanas kārtību, vislielākie cietēji no kadastrālo vērtību bāzēšanās tirgus vērtībā būs rīdzinieki. Kopīgiem spēkiem un ar sabiedrības atbalstu mums ir izdevies atmaskot politisko eliti, kuras vēlmi vēl vairāk palielināt nekustamā īpašuma nodokļa slogu, lai gan tas jau pašlaik ir lielākais Baltijā un grūti samaksājams daudziem Rīgas un Latvijas iedzīvotājiem, vairs nevar noslēpt. Tieslietu ministrija Jāņa Bordāna vadībā ir izstrādājusi savu priekšlikumu, kas paredz atbrīvot no NĪN lielāko daļu mājokļu. Priekšlikums ļautu nodokli nemaksāt apmēram 95% Latvijas iedzīvotāju – privātpersonu.

Ne mazāk svarīgi ir tas, ka atbildīgās ministrijas – Finanšu un Ekonomikas – šī gada laikā nav spējušas izstrādāt ilgtspējīgu risinājumu NĪN piemērošanai uzņēmumiem. Jau pašlaik mūsu mājokļu fonds Rīgā ir sliktākais Baltijas valstīs un arī biroju ēku būvniecībā mēs ievērojami atpaliekam no Tallinas un Viļņas. Nekontrolēti apliekot Latvijas uzņēmējus ar papildu nodokļa slogu, mēs pilnībā pazaudēsim Latvijas uzņēmēju konkurētspēju. Tas nozīmēs daudzas zaudētas darbavietas un nekoptu, nolaistu pilsētvidi. To nevar pieļaut, un mēs to nepieļausim!”

Likumprojekts apskatāms Saeimas mājas lapā.

An error has occured