Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

1937. gadā nacisti sarīkoja t.s. Deģenerātu mākslas izstādi. Izstādes mērķis - publiski nosodīt un pazemot mūsdienu mākslu un īpaši vācu avangarda māksliniekus. To vidū bija šodien slavenāko mākslinieku vārdi: Emil Nolde, Max Beckmann, Wassily Kandinski, Otto Dix, Ernst Ludwig Kirchner, Ernst Barlach, un citi.

Kādam likās, ka šie darbi aizskar cilvēku jūtas un izkropļo izpratni par skaisto. Stāsta, ka īstā vaina bija tajā, ka kāds ietekmīgs vīrs vārdā Hitlers, kurš zīmēja saldas pilsētu ainavas, savā laikā netika uzņēmts mākslas akadēmijā.

Arī kukurūzas karalis Hrušcovs gānīja māksliniekus, ja tie bija uzgleznojuši ko viņa prātam nesaprotamu. Kārtējo mākslas un kultūras nīcināšanas paraugstundu 2001. gadā sarīkoja Taliban, kad veic aAfganistānas kultūvērsturisko pieminekļu iznīcināšanu. Vēlāk arī “Islāma valsts” Irākā sāka iznīcināt senas asīriešu skulptūras un arhitektūru.

Taču Latvijā ne vairs nacisti vai Teleban apdraud mākslu un radošumu, bet… ir parādijusies jauna mākslas "kuratore" (attēlā – par „nepareizo mākslu” norūpējusies advokāte Viktorija Jarkina, pēc kuras iesnieguma sākts kriminālprocess par „bērnu pornogrāfiju K. Brektes darbos). Vinai palīdzēs pat Valsts policija.

Atbildot uz "kuratores" iesniegumu par mākslinieka K.Brektes mākslas satura vēstījumiem, es ar pilnu atbildību varu teikt, ka visos pasaules muzejos atradīsiet mākslas darbus, kuri neatbilst bērnu interesēm un tiesībām. Daudzās gleznās bērni kaili lido ar spārniem un pat ar ieročiem - amori. Ir darbi, kuros ir redzama sieviešu diskriminācija un seksuālā vardarbība pret sievietēm, darbi, kuros cieš un mirst vīrieši. Kauju skati un Kristus ciešanu ainas vien ko vērti.

Man ir bažas, ka Eiropas muzejiem un mākslas institūcijām laikus jāalgo advokāti, jo izskatās, ka tulīt ķersies klāt krājumiem - Johana Valtera kailajiem zēniem peldētājiem, Mikelandželo Dāvida statujai, Briseles čurājošajam puisēnam, Kārļa Brilova, Nikolā Pusēna, Karavadžo, Goijas, Hieronīma Bossa, Rubensa darbiem. Pompejas pirtīs sienas tiks nokasītas, Pompidu baseinā izravēs krūtainās skulptūras un…. šo sarakstu var turpināt.

Apbrīnoju cilvēkus, kas neapzinās, ka šāda rīcība ne tikai ir lēts popularitātes triks, bet tā parāda viņu stulbumu un tumsonību. Jūs taču ieslaucīs vēstures mēslainē. Labojieties, kamēr vēl var. Biežāk ejiet ar saviem bērniem uz muzejiem un galerijām. Škirstiet mākslas grāmatas, un jūsu sakarsušie prāti nomierināsies. Mans atbalsts māksliniekam Kristianam Brektem.

P.S. Te filmiņa no 1937. gada izstādes: https://youtu.be/eDPQW5aP9Rc

Pārpublicēts no Facebook

An error has occured