Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Divarpus gadus pēc Ventspils brīvostas valdes likvidācijas tās bijušais valdes loceklis turpina saņemt vismaz 3000 eiro mēnesī, it kā šāds amats joprojām eksistētu, un to uzrāda kā galveno amatu savā kandidāta deklarācijā.

“Jaunās Vienotības” kandidāts Ģirts Valdis Kristovskis gan savās valsts amatpersonas deklarācijās, gan kandidāta anketā vairākkārt un atkārtoti uzrādījis amatu – “Ventspils brīvostas pārvalde, valdes loceklis”, arī “valdes priekšsēdētāja vietnieks”.

2019. gada decembrī, kad pēc Jāņa Bordāna un Jura Juraša braucienu uz Vašingtonu “Konservatīvo” politiķiem izdevās izlūgties Latvijas valsts iestādes – Ventspils brīvostas pārvaldes – ievietošanu ASV sankciju sarakstā, Saeima sāka aktīvi mainīt likumus.

2019. gada 12. decembrī ar grozījumiem, kas stājās spēkā divas dienas vēlāk, Saeima samazināja Rīgas un Ventspils ostās valdes locekļu skaitu līdz četriem, izslēdzot pašvaldības pārstāvjus.

Jau 20. decembrī stājās spēkā nākamie grozījumi, kas tālāk noteica: “Līdz dienai, kad stājas spēkā likums, ar kuru tiek mainīts Latvijas ostu pārvaldības modelis […], Ventspils ostas pārvalde darbojas, ievērojot šādus nosacījumus: […] tās valdē ir četri valdes locekļi. Līdz šā pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienai Ventspils ostas valdē ieceltie locekļi turpina veikt savus pienākumus līdz atbrīvošanai vai līdz brīdim, kad iestājas cits tiesisks pamats valdes locekļa amata zaudēšanai.”

Šādas normas noteiktas Ostu likumā (iepriekšējais tā nosaukums – “Likums par ostām”), savukārt konkrēti Ventspils brīvostas likumā, kuru Saeima grozīja vienlaicīgi ar iepriekšminēto likumu, uz pusi jau samazinātā valde tika likvidēta pavisam.

Ventspils brīvostas likuma II nodaļas “pārvaldes organizācija” 5. pants “Brīvostas pārvalde” nosaka, ka Ventspils “brīvostas pārvaldīšanu veic Brīvostas pārvalde”. Ar Ventspils brīvostas likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2019. gada 20. decembrī, brīvosta kā tāda turpināja strādāt, taču no tās struktūras tika pilnībā dzēsta valde, jo no likuma tika izslēgts 6. pants, kurš paredzēja, ka jebkāda valde (neatkarīgi no tā, cik locekļu sastāvā) Ventspils brīvostas pārvaldē vispār ir.

Iepriekš šis pants noteica, ka “Brīvostas pārvaldes augstākā lēmējinstitūcija ir Brīvostas valde. Tās locekļus amatā ieceļ un no amata atbrīvo Likuma par ostām 8. pantā noteiktajā kārtībā”. Taču kopš 2019. gada 20. decembra attiecīgais likuma pants, kurš paredz valdes eksistenci Ventspils brīvostas kopējā struktūrā, no likuma tika izslēgts pilnībā.

Stājoties spēkā grozījumiem Ventspils brīvostas likumā un zaudējot locekļa amatu valdē līdz tās likvidāciju, Ģirts Valdis Kristovskis (“Jaunā Vienotība”) turpināja saņemt vairāk nekā 3000 eiro mēnesī, “turpinot strādāt” neeksistējošajā valdē.

Nākamajā gadā pēc Ventspils brīvostas valdes likvidēšanas Ģ. V. Kristovskis kā “valdes priekšsēdētājs” par nepastāvošā amata pildīšanu no brīvostas pārvaldes saņēmis 37 131 eiro, tātad 3094 eiro mēnesī.

2021. gadā, tātad vairāk nekā pilnu gadu pēc Ventspils brīvostas valdes likvidēšanas, Ģ. V. Kristovskis no šīs valsts iestādes turpinājis saņemt vidēji 3034 eiro mēnesī, kas gadā veidojuši 36 468 eiro.

Tā kā savā “Jaunās Vienotības” kandidāta anketā viņš joprojām – vairāk nekā divarpus gadus pēc šī amata likvidācijas – turpina uzrādīt sevi kā “Ventspils brīvostas valdes locekli” un pieņemot, ka turpina par to saņemt vismaz 3000 eiro mēnesī, tad uz šo brīdi Ģirts Valdis Kristovskis kopš amata likvidācijas par tā “pildīšanu” saņēmis 100 599 eiro no nodokļu maksātāju (šinī gadījumā – ostas maksu) naudas.

Tātad 2019. gadā bijusi situācija, kurā Ostu likuma pārejas noteikumos bijis definēts: “Līdz šā pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienai Ventspils ostas valdē ieceltie locekļi turpina veikt savus pienākumus līdz atbrīvošanai vai līdz brīdim, kad iestājas cits tiesisks pamats valdes locekļa amata zaudēšanai.” Redzams, ka šis cits tiesiskais pamats iestājies faktiski nekavējoties, jo no Ventspils brīvostas likuma valde izslēgta tajā pašā dienā. Turklāt Ventspils brīvostas likuma kā speciālā likuma normas jebkurā gadījumā ir augstākas nekā Ostu likuma normas, jo Ostu likums ir vispārējais tiesību akts (šādu tiesību normu hierarhiju nosaka Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta 6. daļa).

Salīdzinājumam jāpiezīmē, ka Rīgas brīvostā ar valdi viss ir kārtībā — Rīgas brīvostas likumā identiskais 6. pants nav ticis izslēgts, un tas joprojām nosaka, ka Rīgas brīvostas valdē ir četri valdes locekļi, kā arī pārvaldnieks. Taču Ventspils brīvostā ir pretēji.

Kandidāts: https://sv2022.cvk.lv/pub/kandidati/girts-valdis-kristovskis

Ostu likums: https://likumi.lv/ta/id/57435-ostu-likums

Ventspils brīvostas likums: https://likumi.lv/ta/id/41737-ventspils-brivostas-likums

Rīgas brīvostas likums: https://likumi.lv/ta/id/3435-rigas-brivostas-likums

https://likumi.lv/ta/id/249322-oficialo-publikaciju-un-tiesiskas-informacijas-likums

An error has occured