Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms nepilnas nedēļas veselības ministrs Daniels Pavļuts (Attīstībai/Par) ar patosu paziņoja, ka atradis vainīgos vakcīnu trūkumam Latvijā. Tie ir divi augsta līmeņa ierēdņi – Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško un Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens. Pirmo pazemināja amatā, pret otru sāka disciplinārlietu.

Abiem ierēdņiem ir bagāta pieredze veselības aprūpes politiskās virtuves pārzināšanā un līdz šim bija izdevies tajā veiksmīgi noturēties. D. Mūrmane-Umbraško par valsts sekretāri strādā jau kopš 2019. gada, bet pirms tam četrus gadus vadīja Nacionālo veselības dienestu. Tikpat liela pieredze ir arī S. Henkuzenam, kas Zāļu valsts aģentūru

vada jau kopš 2015. gada. Iespējams, tieši tāpēc viņi tika ziedoti politisko šeptmaņu piesegšanai. S. Henkuzens gan izrādīja neapmierinātību, norādot, ka VM politiķu neizdarībās nevajagot vainot ierēdņus.

Kamēr Daniels Pavļuts publiski sodīja ierēdņus (tauta taču prasa asinis), tikmēr ēnā palika VM patiesie “lietu bīdītāji” un šeptmaņi. D. Pavļuts sev neierasti kusli izteicās par paša partijas biedrenes Ilzes Viņķeles atbildību, lai gan viņa ministriju vadīja trīs gadus. Atbildība netika prasīta arī no Veselības ministrijas parlamentārā sekretāra Ilmāra Dūrīša (attēlā), kas arī ir D. Pavļuta partijas biedrs.

Tieši I. Viņķele un I. Dūrītis bija patiesie šeptmaņi un lietu bīdītāji Veselības ministrijā. Tieši no viņiem būtu jāprasa galvenā atbildība par vakcīnu trūkumu un kritisko stāvokli veselības aprūpes sistēmā. Tieši politiskie šeptmaņi izperināja ideju par Vakcinācijas biroju ar grandiozajām algām. Birojā amatus ieguva partijai Latvijas attīstībai/Par pietuvināti cilvēki.

Ja Ilzes Viņķeles politiskā karjera ir beigusies, tad I. Dūrītis joprojām glumi slīd ministrijas gaiteņos, bīdot sev izdevīgas lietas. Turklāt I. Dūrītis turpina I. Viņķeles aizsākto “vadības stilu” – organizēt neformālas un slepenas sanāksmes. Tajās var izbīdīt sev izdevīgas lietas bez jebkādas politiskās atbildības.

Mēs I. Dūrīša izdarības esam redzējuši jau iepriekš, piemēram, ielobējot 500 000 eiro lielu naudu kaķu Covida pētīšanai Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Pusmiljons eiro tika izklakarēti LLU pseidopētījumos. LLU ir īpaši pietuvināta I. Dūrītim. I. Dūrītis tur ieņem dažādus amatus, neskatoties uz KNAB iebildumiem. Ilgus gadus bijis arī LLU dekāns. Veca mīlestība nerūs, jo nauda nesmird.

Raugoties uz šo jampampiņu cirku ap vainīgo meklēšanu un sodīšanu, ir skaidri redzams, ka ierēdņi nav vainīgi. Viņi piesedza politiskos šeptmaņus, jo baidījās zaudēt darbu. Tāpēc rodas jautājums – kad par vakcīnu trūkumu un kritisko stāvokli slimnīcās atbildēs Ilze Viņķele un Ilmārs Dūrītis? Vai Attīstībai/Par ir gatava atzīt savas partijas politisko ielikteņu savtīgumu un glupību? Kur ir Attīstībai/Par politiskā atbildība?

An error has occured