Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Publiskoti Eiropas valstu ekonomiskās sacensības starpfiniša rezultāti inflācijas apkarošanas disciplīnā. Latvijas komandai, kuru vadīja valsts premjers Kariņa k-gs, diez ko labi pagaidām neveicas. Esam iepriekšpēdējā vietā.

Latvijas reālā stundas darba samaksa laika periodā starp 2022. gada 1. ceturksni un 2023. gada 1. ceturksni ir samazinājusies par 13,4%. Sevišķi sāpīgi ir tas, ka mūsu kaimiņiem, neskatoties uz stipri līdzīgiem inflācijas rezultātiem, ir veicies būtiski labāk. Attiecīgi Igaunijai mīnus 5,8%, Lietuvai mīnus 4,9%.

Lietuvas un Igaunijas valdības ir atradušas iespēju veicināt darba samaksas pieaugumu. Piemēram, Igaunijā skolotājiem bez jebkādiem streikiem tika kompensēta inflācija pilnā apmērā. Atceramies, arī Latvijas valdība gāja pa šo ceļu, tikai savdabīgi.

Pēc Latvijas Televīzijas raidījuma “de facto” aprēķiniem valsts prezidents pašreizējo 6260 eiro vietā saņems 7962 eiro, kas ir pieaugums par 27%. Saeimas priekšsēdētājs 4565 eiro vietā saņems 7962 eiro (+75%), ministru prezidenta alga pieaugs no 5216 līdz 7962 eiro (+53%), parlamenta deputāti 2963 eiro vietā nākamgad saņems 3981 eiro (+34%), ministriem alga pieaugs no 4952 eiro līdz 7052 eiro (+42%), bet parlamentārajiem sekretāriem – no 3841 līdz 6256 eiro (+63%).

Taču tas nebija pietiekoši. Iespējams vajadzēja trīskāršot vai pieckāršot valsts augstāko amatpersonu atalgojumu. Varbūt tad būtu apsteiguši čehus?

Taču, ja nopietni, tad smiekli nenāk. Inflācija ir būtiski pazeminājusi iedzīvotāju reālos ienākumus. Var pastiprināties arī demogrāfiskās problēmas. Ir sasniegts dzimstības antirekords, turklāt iedzīvotāji var sākt aktīvāk balsot ar kājām un doties prom laimes meklējumos uz citām zemēm.

Rezultāti nepatīkami, taču godīgi.

Jācer, ka jaunajai valdībai veiksies labāk un līdz brīdim, kamēr inflācija tiks apkarota līdz 2%, kaut ko iedzīsim. Kariņa pieeja nebremzēt inflāciju, bet sociālās problēmas risināt ar pabalstiem, ir uzskatāmi izgāzusies.

Varbūt laiks sākt piekopt adekvātu ekonomisko politiku?

Iesākumam varētu likt pārskatīt sadales tarifus.

An error has occured