Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Otrdien, 11.aprīlī Rīgā sākas tiesu procesu sērija pret Latvijas žurnālistiem, kuri raksta krievu valodā. Viņi tiek apsūdzēti “ES sankciju pārkāpšanā”.  Pēc Valsts drošības dienesta (VDD) iniciatīvas 16 cilvēki tika apsūdzēti pēc Krimināllikuma 84.1 panta par to, ka viņi sadarbojās ar Starptautisko informācijas aģentūru “Rossiya Segodnya” (RS) – gatavoja žurnālistu materiālus aģentūras struktūrvienībām ”Baltnews“ un ”Sputnik”.

Šajā Krimināllikuma pantā paredzētais sods ir brīvības atņemšana līdz četriem gadiem. Apsūdzība uzskata, ka žurnālisti “apzināti ar mantkārīgu nolūku darīja pieejamus saimnieciskus resursus” RS ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam.

2020. gada decembrī VDD veica septiņas kratīšanas — tika izņemti datori, telefoni, informācijas nesēji ar žurnālistu un personīgiem arhīviem.

Sankcijas pret RS kā juridisku personu tika pasludinātas 2023. gada februārī. Bet VDD izvēlējās ceļu brīvi interpretēt ES un Latvijas likumdošanu un noteica, ka, ja “Rossiya Segodnya” ģenerāldirektors D. Kiseļovs atrodas zem personālām sankcijām, tad viņš pastarpināti varēja saņemt kaut kādu ekonomisko labumu. Jautājums – kādu, ja D.Kiseļovs nav RS īpašniers, bet ir algots top menedžeris mediju holdingā, kurā Krievijas valstij pieder 100% kapitāla?

Mūsu kolēģiem, kuri rakstīs par šiem tiesu procesiem, tai skaitā Latvijas žurnālistiem, gribam pajautāt: ja Krievija noteiktu sankcijas pret kādu no BBC vadītājiem, vai būtu tiesiski par to saukt pie kriminālatbildības žurnālistus, kas godprātīgi raksta Lielbritānijas mediju korporācijai tekstus, izīrē telpas korespondentu punktam vai sniedz transporta pakalpojumus filmēšanas grupām, par to, ka šie cilvēki “nodod resursus” BBC vadītājam, pret kuru tika noteiktas Krievijas sankcijas?

Acimredzami, ka vienlaicīgi sodīt duci žurnālistu par sava profesionāla darba veikšanu ir Eiropas mērogā skandāls. Tāpēc 14 lietas sadalīja atsevišķās tiesvedībās, lai tiktu galā ar žurnālistiem pa vienam. Tiesu sēdes pirmajam sešiniekam ieplānotas 11. un 13. aprīlī, 17. un 29. maijā, 4. un 14. jūnijā. 

Mēs uzskatām šo par politiski motivētu procesu, kas pārkāpj vārda brīvības pamatprincipus. Tas tika inspirēts ar nolūku iebaidīt žurnālistus, faktiski – lai liegtu viņiem darboties savā profesijā. “Žurnālistu lieta” - tas ir arī kārtējais solis sabiedrības iebaidīšanai Latvijā, kur bīstami izteikt viedokli, kas atšķiras no oficiālā.  Mēs ceram, ka tiesneši savus lēmumus pieņems, vadoties no tiesiskiem argumentiem, nevis lems, izejot no “tekošā momenta politiskās lietderības”.

* kolēģu vārdā Vladimirs Dorofejevs, Ludmila Pribiļska, Andrejs Jakovļevs

An error has occured