Menu
Pilnā versija

Kas paslepus notiek Latvijas kūdras purvos

Andris Ansis Špats · 18.07.2023. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Deviņdesmitajos gados bankrotēja tās kūdras ražotnes, kuras strādāja tieši lauksaimniecībai, lopkopībai. Toreiz Valsts meža ministrija centās atrast virzībuu tehnoloģijām, lai apzaļumotu pamestos kailos degradētos kūdras laukus. Kopā ar ASV Zemkopības departamenta sūtītām ekspertu grupām, ar prezidenta kontrolētās OPIC finansējumu veikto analīzi, kopā ar manu projektu - visa informācija nonāca Pasaules Bankā (PB).

PB eksperti man piedāvāja 25 000 000 USD par LIBOR likmi (5%) uz 25 gadiem ar mērķi - attīstīt Latvijā jaunu, pasaules tirgū pieprasītu dzērveņu produktu ražošanu. Zīmīgi, ka G.Krasta valdība pēc finanšu ministra R.Zīles ieteikuma nodeva "Parex" bankai mūsu izcīnīto kredīta līniju, politiķu draugs „Parex” deva kredītu lauksaimniekiem tikai īstermiņā - uz 1 gadu un prasīja >20% gadā.

Uz maniem rakstiskiem jautājumiem R.Zīle atbildēja izvairīgi (tāds esot valdības kolektīvais lēmums - nedot to naudu zinātniekiem un zemniekiem). Uz rakstisku jautājumu kā varēja izmainīties kredīta noteikumi - no PB ilgtermiņa uz Parex bankas "īstermiņa", kas pelna no 5% kredīta līnijas uz bankas 20% - lūk, tad nāca draudi no R.Zīles apsūdzēt valsts apmelošanā, slepenu faktu izpaušanā, tāpēc līdz 2023.g. nācās publiski šo informāciju neizpaust.

Cik nu varēju, tik attīstīju jaunu novirzienu dzērveņu audzēšanā, kas atšķirās no ASV rupjo smilšu augsnes, bet lielākais mūsu panākums bija, radot jaunu žāvēšanas tehnoloģiju, kurā ir vismaz 6 būtiskas atšķirības. Rezultatā bioloģisko vielu saturs daudz augstāks, tās nav apsmērētas ar eļļu pret salipšanu, tās glabājot nerada eļļas oksīdus ar sliktu smaku. Šīs tehnoloģijas nodotas daudziem zemniekiem un arī 4% SIA, bet daži to slēpj - piemēram, kaimiņi „Rāmkalni”, tāpēc vairs nevēlos dalīties tehnoloģijās.

Šobrīd konstatējam pilnīgi jaunu situāciju Latvijas kūdras laukos, kur tagad notiek kūdras ražošana ar jaunu - pulvera metodi. Tā nav aprakstīta ar "ietekmi uz vidi" novērtējumu, tāpēc faktiski nelegāla. Sausais kūdras pulveris ļoti sakarsē un izžāvē gaisu, piesaista līdz 2W enerģijas uz 1 kv.m (20 kWh/ha, st.), bet sausā kūdra naktīs par vismaz 2 - 4 grādiem pazemina gaisa temperatūru, pavasarī un rudeņos kūdras razotne tieši draud ar radiācijas salnas pastiprināšanu, jo rada ļoti sausu gaisu.

Šī kūdras lauku ietekme ir pierādīta arī kā cēlonis lielai temperatūras starpībai dienā - naktī, kas arī augiem nav patīkami. Respektīvi mūsdienu kūdras ražotāji savas peļņas labā ne tikai sagandē gaisu ar saulē gruzdošu kūdru, bet ļoti ietekmē gaisa mitruma saturu, kas var novest pie katastrofiskiem vides parametriem -10C augu ziedēšanas laikā.

Zīmīgi, ka meteoroloģijas dienests šos faktus noklusē, sabiedrību nebrīdina, kas ir Orhūsas konvencijas pārkāpums. Lasot valdības apstiprināto progranmmu - "Taisnīgās pārkārtošanas teritorialo plānu” (TPTP), redzu daudzas apzinātas kļūdas, zinātnes datu noklusējumus, pat absurdus plānus lielu ES finanšu tēriņiem, pat nedefinētām - slepenām struktūrām

Šis TPTP ir kā vidusskolu audzēkņu projekts, salīdzinot, piemēram, ar Lielbritānijā notiekošiem kūdrāju apzaļumošanas projektiem. Šaubos, vai jaunajiem ZM un VARAM ministriem izdosies atklāt patiesos Augeja staļļus, ko veidojušas īstas "astoņkāju" ierēdņu grupas ZM un VARAM! Vai tikai Kariņa un Co grupējums šajās ministru posteņos neiecels kādu citu partejiņu kandidātus...

An error has occured