Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinoties grozījumu Tabakas aprites likumā saistībā ar cigarešu un smēķējamo vielu ierobežojumiem izskatīšanai Saeimā trešajam lasījumam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē turpinās debates. It kā jau nekas sevišķs – deputāti un dažādi eksperti debatē ko un kā labāk iegrozīt, pārgrozīt, sagrozīt likumā, lai tikai tautai labāk. Viss taču publiski redzams, katra debatētāja centieni sabiedrībai kā uz delnas. Tomēr tikai retais ir pievērsis uzmanību to personāžu vērošanai, kuri ierodas šajā Saeimas komisijā aizstāvēt tos vai citus priekšlikumus likuma grozījumiem.

Tā, piemēram, uz pēdējo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdi trešdien, 24. maijā draudzīgi kopā bija ieradušies, kopā sēdes telpā apsēdušies un, kopā apmainoties laipnībām, draudzīgi čaloja divas personas – Anrijs Matīss (attēlā) un Viesturs Liepkalns.

Kas gan sevišķs slēpjas šajās divās personās? Matīss – bijušais partijas “Vienotība” satiksmes ministrs, pēc tam pārmetās uz partiju “Saskaņa”, no kuras kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās. No 2018. gada 13. decembra līdz 2019. gada 5. februārim pildīja Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” pagaidu valdes priekšsēdētāja amata pienākumus.

Savukārt Liepkalns pazīstams kā partijas “Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs. 2017. gadā viņš kandidēja Rīgas domes vēlēšanās no Latvijas Reģionu apvienības un partijas "Latvijas attīstībai" kopīgā saraksta, taču netika ievēlēts. 2018. gada aprīlī kļuva par "Attīstībai/Par!" valdes locekli kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās arī no “Attīstībai/Par!”, bet netika ievēlēts. 2021. gada 8. jūnijā, pēc Saeimas deputātes Ineses Ikstenas nāves kļuva par Saeimas deputātu uz laiku, kamēr ministra pienākumus pildīja Artis Pabriks.

Šobrīd Matīss ir „Meta Advisory” pārstāvis. Viņš kopā ar lobistu Armandu Gūtmani lobē tabakas kompānijas JTI („Japan Tabaco International”) intereses. Vēl interesantāk, ko Saeimas komisijā dara Liepkalns. Viņš, bijušais “Attīstībai/Par” Saeimas deputāts, tagad ir JTI darbinieks – menedžeris.

Te vietā atgādināt, ka grozījumi Tabakas aprites likumā, kuri piedāvā aizliegt cigarešu aizstājējus, parādījās tieši laikā, kad Veselības ministriju vadīja “Attīstībai/Par” biedre Ilze Viņķele un vēlāk Daniels Pavļuts. Tieši Viņķele bija tā, kura savā pēdējā darba dienā rosināja šos grozījumus. Savukārt cits partijas “Attīstībai/Par” biedrs Andris Skride tolaik bija Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs. Tieši viņš triecientempā dzina cauri šos grozījumus.

“Attīstībai/Par” biedri LTV raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” stāsta, cik sliktas ir visas cigarešu alternatīvas un ka tās ir pilnībā jāaizliedz.

Tagad, lūk, viens viens no partijas biedriem ir oficiāli kļuvis par tabakas kompānijas pārstāvi, braši soļo uz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdēm un aizgūtnēm aizstāv tabakas industrijas intereses.

Lūk, tas arī, iespējams, izskaidro, kāpēc šī Saeimas komisija grozījumu priekšlikumus, kuri ir bīstami tabakas industrijai, tik raiti noairē apakškomisijai pētīšanai. Savukārt tie priekšlikumi, kuri tabakas industrijai der, komisijā tiek atbalstīti.

Jāatgādina, ka partija pati par sevi uz tādu soli nevarētu sasparoties. Kā mēs zinām, “Attīstībai/ Par” ir Edgara Jaunupa projekts. Jaunups ir prasmīgs savu politisko sakaru un partijas izmantotājs, lai panāktu sev labvēlīgus finansiāli izdevīgus lēmumus. Piemēri nav tālu jāmeklē. Varam atgādināt skandalozo slavenā Pjotra Avena pilsonības lietu. (https://pietiek.com/raksti/vai_jaunups_kartojis_avena_pilsonibu,_kukulojot_pmlp/).

Klīda runas par to, ka Jaunups saukts uz KNAB un dabūjis skaidroties. Virmoja baumas par 500 000 kukuli no Avena, lai šo pilsonību dabūtu. Arī nesen skandalozu slavu guvušais Aizsardzības ministrijas pārtikas nodrošinājuma līgums armijas vajadzībām, no kura tagad mēģina atkratīties Nacionālā apvienība.

Iestaigāto taku turpina mīt vieni un tie paši gājēji. Tostarp arī ārsti, kuri šad tad publiski uzstājās Covid-19 sērgas laikā. Viņi caur Veselības ministriju tika pabaroti ar Covida naudām. Viņu pētījumiem tika iedalīti daudzi miljoni. Par šo valsts naudu tika iegūta atsevišķu ārstu lojalitāte cigarešu industrijai, un tagad šo ārstu runas tiek izmantotas tabakas industriju interešu realizēšanai.

Šobrīd stafeti no „Attīstībai/Par” ir pārņēmuši atsevišķi partijas “Jaunā vienotība” deputāti, konkrēti Skrides vietā esošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Inga Bērziņa. Viņas augstprātīgi vadītājās komisijas sēdēs nedod vārdu oponentiem, tiek airēti prom visi cigarešu ražošanas industrijai kaitējošie priekšlikumi un tie, kuri nāktu par labu cigarešu aizstājējprodukcijai.

Šeit būtiski atgādināt, ka Inga Bērziņa ir kursa biedrene tagadējam finanšu ministram un “Jaunā vienotība” vadītājam Arvilam Ašeradenam. Viņi ir ne tikai vienā laikā kopā mācījušies Ģeogrāfijas fakultātē bet ir arī tuvi ģimenes draugi un kopā svin dažādus svētkus. Ne velti Bērziņa ir partijas valdes locekle. Savukārt Ašeradenam nav svešs arī Edgars Jaunups. Abus vieno “Jaunās vienotības” ģenēzes procesi – partijas attīstība no “Jaunā laika” un “Pilsoniskās savienības” atliekām.

Tādēļ ir pamats uzdot jautājumu, kāda ir iespējamā samaksa par to, ka “Jaunā vienotība”pārņem stafeti no “Attīstībai/Par” un turpina tās Saeimā iesākto likumdošanas darbu cigarešu industrijas interesēs. Tas jau nekas, ka Jaunupu parlamentā neievēlēja. Ir taču labi draugi, paziņas un cīņu biedri, ar kuriem var sarunāt, ka attiecīgās komisijas vadības groži nonāk tieši Bērziņas rokās un līdz ar to Jaunupa cigarešu interešu vezums Bērziņas rokām tiek virzīts industrijai vēlamajā virzienā.

An error has occured