Menu
Pilnā versija

Latvijas ietekmīgāko politiķu TOP 10

Gatis Eglītis · 10.02.2024. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

1. E.Rinkēvičs, valsts prezidents. Netipiski politiķiem - populārs sabiedrībā. Autoritāte Vienotībā un citās partijās. Kā prezidents var tieši ietekmēt politiskās skatuves izkārtojumu, piemēram, kas būs premjers, kāda būs koalīcija. Var brīvi rosināt likumu izmaiņas. Popularitātes punkti viegli ripo, pakratot pirkstu ministru/ierēdņu virzienā. Teicami pārzina visus varas atzarus: ministrijas, Saeimu, Valsts kanceleju, tiesu varu un sabiedriskos medijus.

2. A.Ašeradens, JV. Nauda ir vara! Kā finanšu ministrs kontrolē 16 miljardu eiro budžetu, VID sistēmu, ES fondu miljardus, Latvijas Banku un banku regulāciju, var iecelt siltos amatos daudzus JV lojālus kadrus. Patīk tēlot nezinīti, bet realitātē visietekmīgākais JV aizkadra “fīrmanis”. A.Ašeradena paklausīgais “audzēknis” J.Patmalnieks bija “piekabināts” K.Kariņam, tagad E.Siliņai.

3. V.Valainis, ZZS. Nāk no Vienotības/Zatlera sistēmas. Pēc 4 gadu opozīcijas atgriezis ZZS pie varas. Koalīcijas “medus mēnesis” beidzas, un jāsāk atrādīt “zobiņi” (piemēram, asinsgraudu tranzīts), ja jutīsies uzmesti par prezidenta vēlēšanām (Aivara L sodāmības un  melnā saraksta kancelēšana). V.Valainis labi pārzina valsts pārvaldes un pašvaldību jautājumus, t.sk., kā panākt administratīvā aparāta (ierēdņi, skolotāji, kultūras darbinieki…) lojalitāti Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. Kā ekonomikas ministrs ar partijas biedru A.Krauzi kontrolēs Altum miljarda eiro programmas.

4. R.Dzintars, NA. Autoritāte partijā, autoritāte sabiedrībā. Uzticams elektorāts (vismaz 10%), kas piedod visu. Politikā piedzīvojis visu, ko var piedzīvot, tagad arī opozīciju. Opozīcija ļaus uzaudzēt popularitāti (ar populisma devu) un pārgrupēties restartam valdībā pēc ne tik ilga laika. Vienlaikus māk ietirgot visādus labumus no Vienotības A.Latkovska, tādēļ īstas opozīcijas Saeimā nemaz nav. Liela ietekme drošības struktūrās, kas noderējis daudzās situācijās.

5. A.Ņenaševa, Progresīvie. “Tumšais zirdziņš” - stratēģe, kas kontrolē (vai drīz kontolēs) daudzas varas sviras gan partijā, gan koalīcijā, gan Progresīvo pārvaldītajās ministrijās. Milzīga varaskāre jau no Saskaņas laikiem, iespējams, slēpts aizvainojums pret valsti. Progresīvie ir stabili varā un palīdz “lielajai māsai” Vienotībai konsolidēt un attīrīt politisko laukumu, īpaši ar publisko mediju totālu pārņemšanu. Progresīvie veiksmīgi uzrunā jauniešus un krieviski runājošos.

6. A.Šlesers, Latvija pirmajā vietā. “Latvijas Tramps”. Līdzīgi kā D.Trampam LPV atbalstītāji A.Šleseram piedod pilnīgi visu: gan daudzos politprojektus, gan Austrumu politbiznesā nopelnītos miljonus. Efektīvs komunikācijā ar lielu sabiedrības daļu. Ceļš līdz reāliem varas instrumentiem vairs nav tāls: vispirms Rīgas Dome, tad Saeima - ja jau Lembergs/ZZS var sēdēt pie koalīcijas galda, kādēļ ne A.Šlesers? Interesantas šķiet Šleseru un premjeres E.Siliņas ģimeņu saites.

7. E.Smiltēns, Apvienotais saraksts. Arī no JV sistēmas (S.Āboltiņas protežē). AS ir gan Saeimas “skatuve” un amati, gan ietekme daudzās pašvaldībās, piemēram, Liepājā. Māk uz vēlēšanām atrast “laimes lāčus” kā U.Pīlēns un R.Pozņaks. Senais aizvainojums uz JV var transformēties spēcīgā centriski labējā blokā pret JV 2026.g Saeimas vēlēšanās. Vienlaikus gan E.Smiltēnam patīk tirgoties ar Vienotību: piemēram, opozīcijas R.Bergmanis ir Saeimas Aizsardzības komisijas vadītājs.

8. E.Siliņa, JV. Premjerei pieklātos būt augstāk ietekmes reitingā, bet E.Siliņai vēl jāpierāda spēja pārslēgties no valsts birokrātiskā aparāta zinošas un mīlošas superierēdnes uz iedvesmojošas, harizmātiskas, efektīvas valsts vadītājas pozīciju. JV pēc daudziem gadiem valdībā ir saguruši, trūkst ideju, kā izrauties no stagnācijas.

9. A.Latkovskis, JV. Jau ~20 gadus Saeimā, zina visu par visiem, tirgojas ar visiem, par visu, jebkurā laikā. JV varas sargātājs Saeimas koridoros, komisijās, plenārsēdēs. Viens no galvenajiem JV “politbirojā”. Māk risināt konfliktus.

10. O. Burovs, Gods kalpot Rīgai. Viltīgs un izmanīgs politiķis, māk izmantot katru doto iespēju Saeimā, Rīgas un, tirgojoties ar JV.

An error has occured