Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vadībai izmantojot „aizrotēšanu” uz tuvākajā nākotnē likvidējamu amatu, no amata „izspiesta” Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvaldes Operatīvās darbības daļas vadītāja Gita Plaude – darbiniece, kuras rokās vairākus gadus faktiski bija visa VID operatīvā informācija.

Neoficiāli tiek minēts, ka šī „aizrotēšana” ir bijusi saistīta ar pārmaiņām, kuras personificē kādreizējā VID ģenerāldirektora vietnieka Kaspara Čerņecka atgriešanās darbā finanšu ministra Jāņa Reira padotībā un faktiskā kļūšana par VID pārraudzītāju.

Pietiek rīcībā ir nonākusi ar šā gada septembri datēta VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes (attēlā) vēstule, kurā minēts, ka G. Plaudei tiek piedāvāts ārkārtīgi operatīvi, jau pēc nedēļas stāties jaunā – VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes Nolēmumu izpildes uzraudzības un organizēšanas daļas Valstij piekritīgās mantas uzskaites nodaļas vadītājas amatā uz nenoteiktu laiku.

Situāciju īpaši neikdienišķu padarīja fakts, ka G. Plaudei piedāvātais amats bija vakants, tieši pateicoties viņas vadītās Operatīvās darbības daļas darba rezultātiem, 2018. gada novembrī uzsākot kriminālprocesu, kā rezultātā līdzšinējo šī amata ieņēmēju atbrīvoja no tā pienākumu pildīšanas.

Pietiek rīcībā esošajā I. Jaunzemes vēstulē ir diezgan detalizēti aprakstīta G. Plaudes iepriekšējā pieredze, pieminot gan „zināšanas korupcijas risku novēršanā, tiesību aktu piemērošanā, prasmi strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos ar liela apjoma un daudzveidīgu informāciju, prasmi tos analizēt un pieņemt atbilstošu lēmumus, rast risinājumus sarežģītās situācijās”, gan spējas „riska informācijas iegūšanā, uzkrāšanā, tās aprites nodrošināšanā, risku analīzē”.

Taču faktiski šis I. Jaunzemes piedāvājums nozīmētu iepriekšējai operatīvā darba organizētājai un veicējai G. Plaudei pārcelties uz pilnīgi citu – faktiski uzskaitveža amatu, turklāt, kā var noprast no piemaksu sistēmas uzskaitījuma, arī ar gaidāmu reālā atalgojuma samazinājumu.

Tas arī ir apliecinājies, VID ģenerāldirektores pienākumu izpildītājai Dacei Pelēkajai 27. septembrī parakstot lēmumu par G. Plaudes „aizrotēšanu”. Šī lēmuma pamatojumā norādīts, ka G. Plaude jaunajā amatā tiek pārcelta arī tāpēc, „lai apzinātu un pārvaldītu korupcijas un interešu konflikta riskus, kā arī īstenotu pasākumus to novēršanai”. Taču jaunā amata apraksts rāda, ka korupcijas un interešu konfliktu risku apzināšana un pārvaldība nemaz nav tā ieņēmēja kompetencē.

Turklāt, kā izriet no Pietiek rīcībā nonākušajiem VID dokumentiem un iekšējās sarakstes, arī šis faktiskais pazeminājums G. Plaudei ir bijis paredzēts tikai uz laiku, - jau tā izteikšanas laikā VID vadībā ir bijis zināms, ka 2020. gada sākumā jauno amatu līdz ar iecerētu reorganizāciju ir paredzēts vienkārši likvidēt, kas nozīmētu, ka uz to „aizrotētajai” darbiniecei jaunu jau varētu vienkārši nepiedāvāt vai arī ierosināt kļūt par par parastu inspektoru.

Par to, ka aizkulisēs viss jau ir izlemts, ir liecinājis arī fakts, ka, lai gan I. Jaunzemes vēstulē G. Plaudei tika dotas divas darbdienas viedokļa sniegšanai, bet pati aizrotēšana bija paredzēta tikai 27. datumā, jau tajā pašā 20. datumā Iekšējās drošības pārvaldes direktors Aigars Prusaks bija lūdzis VID Lietotāju atbalsta centram bloķēt viņai visas VID informācijas sistēmu lietotāja tiesības.

Pietiek rīcībā esošā VID iekšējā sarakste liecina, ka, G. Plaudei ierodoties jaunajā darbavietā, arī VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes vadība apliecinājusi – no 2020. gada 1. janvāra paredzēts veikt VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes reorganizācija, kuras ietvaros viņas jaunais amats tiks likvidēts, tāpat kā visa Nodokļu parādu piedziņas pārvalde, nododot tās kompetenci VID Finanšu pārvaldei.

Šajā situācijā G. Plaude darba attiecības ar VID ir pārtraukusi 15. oktobrī. No viņas komentārus pagaidām nav izdevies saņemt, savukārt VID apliecina, ka darba attiecības ar viņu izbeigtas, „pamatojoties uz savstarpēju vienošanos, kuru apliecina ar rakstveida piekrišanu”, un apgalvo – oficiāls lēmums par G. Plaudei piedāvātā amata likvidēšanu rotācijas brīdī neesot bijis pieņemts.

Raksts pirmoreiz publicēts Latvijas Avīzē.

An error has occured