Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietiek.com vairākkārt ir atspoguļojis notiekošās nelikumības Latvijas ieslodzījuma vietās, tomēr par ko šādu nav dzirdēts. Jau vairākas dienas Olaines cietuma slimnīcas iemītnieki (vairāki desmiti ieslodzīto) ir pieteikuši bada streiku un neēd. Šāda ieslodzīto izmisīga rīcība ir pretreakcija cietuma slimnīcā notiekošajām nelikumībām un patvaļai no darbinieku puses.

Ieslodzīto, kuri slimnīcā atrodas dažādu veselības problēmu dēļ, mērs reiz ir pilns. Ieslodzītie neredz citu iespēju, kā cīnīties pret amatpersonu visatļautību, kā vien nodarīt kaitējumu savai veselībai, piesakot badastreiku un atsakoties no ēdiena vairāku dienu garumā. 

Valstij ir uzlikts pozitīvs pienākums aizsargāt ieslodzīto fizisko integritāti ieslodzījuma vietās. Šis pienākums tiek izdalīts juridiskajā literatūrā ieslodzīto īpašā stāvokļa, t.i. viņu ierobežotās rīcības brīvības dēļ. Viņi, atrodoties ieslodzījumā, ir pilnīgā attiecīgo valsts  varas iestāžu un amatpersonu varā, un viņu iespējas ir ierobežotas. Eiropas Cilvēktiesību tiesa vairākkārt ir noteikusi, ka valstis var tikt sauktas pie atbildības saskaņā ar ECPAK 3. pantu, ja tās nenodrošina aizsardzības mehānismus pret spīdzināšanu, cietsirdīgu vai pazemojošu apiešanos. 

Konkrētajā gadījumā tik radikāli soļi kā badastreiks ir signāls ilgtermiņa problēmām cietumos un ir saistīts ar ieslodzīto nepietiekamo veselības aprūpi, neatbilstošiem sadzīves apstākļiem un cietuma administrācijas attieksmi pret ieslodzītajiem.

Olaines cietuma priekšnieks sarunā ar cietuma slimnīcas iemītniekiem ir norādījis, ka viņš varot "sabāzt" visus soda izolatoros. Attiecīgi cietuma priekšnieks nav gatavs risināt problēmas, bet gan vēlas pielietot represīvas metodes, lai apspiestu ieslodzīto vārda brīvību un jebkādu tiesību pieprasīšanu.

Šāda Olaines cietuma priekšnieka bravūrīga uzvedība un visatļautība ir skaidrojama ar pārāk ciešo draudzību ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieku Dmitriju Kaļinu, kurš iepriekš ir ieņēmis Olaines cietuma priekšnieka amatu.

Lūdzu steidzami iesaistīties situācijas risināšanā!

An error has occured