Menu
Pilnā versija

Par veselības ministres Ilzes Viņķeles demisiju

Biedrība Sabiedriskie Satversmes sargi · 08.11.2020. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Veselības ministrija ir vadošā valsts pārvaldes iestāde, kura organizē, koordinē un pārrauga veselības politikas īstenošanu, tai skaitā koordinē pretepidēmijas pasākumu veikšanu valstī.

Līdz otrajam Covid 19 pandēmijas vilnim bija pietiekoši daudz laika un piešķirti lieli naudas līdzekļi, lai veiktu visus nepieciešamos sagatavošanās darbus. Neraugoties uz to, gandrīz katru dienu masu medijos parādās jauna, skandaloza informācija par slikto gatavības stāvokli medicīnas nozarē.

Viens no jaunākajiem ziņojumiem (3.11.2020.) apliecina to, ka NVD (Nacionālais Veselības dienests) ir devis norādi pārtraukt izmantot SIA "TITLED" piegādātos KN95 respiratorus, kurus NVD izsniedzis ārstniecības iestādēm laika posmā no šā gada 24. aprīļa līdz 14. jūlijam.           

Iepriekš minētais liecina par veselības ministres I.Viņķeles un Veselības ministrijas nenopietno attieksmi un ļoti nekvalitatīvo darbu pandēmijas laikā, kas, mūsuprāt, apdraud pat Latvijas valsts nacionālo drošību, jo savlaicīgi netiek prognozēts un novērsts apdraudējums medicīnas jomā strādājošajiem, tiek maldināta sabiedrība un netiek garantēta sabiedrības drošība.

Šāda veselības ministres Ilzes Viņķeles rīcība mūsu biedrībai ir nepieņemama, jo veselības ministre Ilze Viņķele kā atbildīgā speciāliste savā jomā ir klaji maldinājusi Ministru kabinetu, kā rezultātā Ministru kabinets atļāva izmantot respiratorus, kuri nav pārbaudīti Eiropas Savienības akreditētā laboratorijā. Šāds lēmums apdraudēja daudzu Latvijas valsts pilsoņu dzīvības.

Gadījumā, ja šāds lēmums tiktu pieņemts slimības uzliesmojuma brīdī un šie respiratori tiktu plaši izmantoti liela daudzuma slimnieku ārstēšanā, tas, mūsuprāt, varētu izraisīt pilnīgu veselības sistēmas kolapsu, jo visi ārstējošie ārsti saslimtu. Tā kā vidējais Latvijas ārstu vecums ir salīdzinoši augsts (53 gadi), tas varētu apdraudēt visu Latvijas nācijas eksistenci, jo vīrusa izraisītā slimība ir smagāka tieši gados vecākiem cilvēkiem.

Veselības ministrei ir jāzina visi potenciālie riski, taču, ignorējot šādu iespējamo scenāriju, viņa ir pierādījusi pilnīgu savu nekompetenci ārstniecības jomā.

 Veselības ministrija iepriekš nebija sagatavojusi stratēģiskās rezerves individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, kā rezultātā bija haotiski jāorganizē apšaubāmi iepirkumi. Atļausimies uzsvērt, ka šī nav pasaulē pirmā konstatētā pandēmija un Veselības ministrijai, apzinoties to, bija jānodrošina noteikta apjoma rezerves. Mēs uzskatām, ka veselības ministrei ir jāuzņemas atbildība par slikti veikto darbu.

 Ņemot vērā situācijas nopietnību, šie nekvalitatīvie respiratori, kuru efektivitāte ir tikai 25,20% līdz 56,20%, tika izmantoti visu vasaru. Mūsuprāt, Veselības ministrijas nespēja noorganizēt steidzamu respiratoru kvalitātes testu veikšanu akreditētā laboratorijā ir krimināli sodāma. Mēs uzsveram, ka respiratoru testēšana ir aizņēmusi sešus mēnešus. Vai LR Ministru kabinetam tik ilga testēšana liekas pieņemama un attaisnojama? Vai Ministru kabinets uzskata, ka šādi drīkst riskēt ar Latvijas ārstu dzīvībām?

Veselības ministre Ilze Viņķele ar saviem žestiem ir kļuvusi par tautas apsmiekla objektu. Tautā, sociālajos portālos viņa tiek saukta par “faķ....”. Kā gan var prasīt, lai tauta ievēro kaut kādus šīs personas norādījumus, ja viņai nav nekādas autoritātes.

Vai arī šis LR Ministru kabinetam liekas normāli un ir pieņemami, kad tiek pārkāpts Ministrijas Ētikas kodekss un darbinieks lieto žestus, kas ir personas cieņu aizskaroši un publiski izsaka draudus sabiedrībai?

Ņemot vērā augstāk minēto, mūsuprāt, Ministra kabineta pienākums ir nekavējoties atstādināt veselības ministri Ilzi Viņķeli no ieņemamā amata, pirms viņas lēmumi nav nodarījuši vēl lielāku kaitējumu Latvijas tautai, veikt detalizētu izmeklēšanu un sodīt par nodarīto kaitējumu Latvijas tautai.

Ministru kabineta iekārtas likums 4.pants nosaka: „Ministru kabinets kopumā atbild par valdības īstenoto politiku. Katrs Ministru kabineta loceklis ir politiski atbildīgs par savu rīcību. Ministru prezidents ir politiski atbildīgs par Ministru kabineta darbu kopumā.”

Neatkarīgi no politiskās atbildības Ministru kabineta loceklis par savu rīcību ir atbildīgs arī saskaņā ar krimināltiesisko, administratīvo vai civiltiesisko atbildību reglamentējošiem normatīvajiem aktiem.

An error has occured