Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc tam, kad visu vasaru mediji informēja par aptuveni miljonu izmaksājušu, pilnīgi nevajadzīgu sāls iepirkumu desmittūkstošu tonnu apjomā Latvijas Autoceļu uzturētājā (LAU), tā vadītājs Raitis Nešpors klusi “pieņēmis jaunus profesionālos izaicinājumus”.

Izrādās, ka R. Nešpors no LAU vadītāja posteņa atkāpies jau šī mēneša sākumā, bet šim faktam uzmanība pievērsta tikai šonedēļ, kad Saeimas komisijā atskaitīties par LAU darbības dīvainībām ieradies nevis R. Nešpors, bet viņa vietā stājies Vilnis Vitkovskis (iepriekš bijis LAU valdes loceklis, kā arī Liepājas vicemērs).

Attiecībā uz R. Nešporu oficiālais pamatojums ir, ka viņš “esot nolēmis atstāt amatu, lai pieņemtu jaunus profesionālos izaicinājumus”. Valdē bez jaunā priekšsēdētāja Viļņa Vitkovska tagad darbosies arī Rita Kubarko un Oskars Zemītis. LAU padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis izmaiņas komentējis zīmīgi atturīgā tonī — “pateicoties valdes līdzšinējam darbam, kopīgajiem lēmumiem, līdzatbildībai un profesionalitātei ir panākta uzņēmuma attīstība”.

Faktiski šīs pārmaiņas nākušas pēc tam, kad mediji vismaz pusgada garumā regulāri ziņoja par shēmām ceļu kaisāmās sāls iepirkumā — pēc pagājušās rekordsiltās ziemas LAU krājumā bija palikuši ap 30 tūkstošiem tonnu sāls, bet pavasarī (vēl R. Nešpora vadībā) LAU pēkšņi nolēma iepirkt papildus 23 tūkstošus tonnu. Sagadīšanās pēc tas bija aptuveni tāds apjoms, kāds siltajā ziemā bez sniega un bez ledus uz šosejām bija palicis nenopārdots Baltkrievijas režīmam pietuvinātā “uzņēmēja” Petra Kravčenko firmai un kam no preces bija jātiek vaļā. (P. Kravčenko tēvs bijis Baltkrievijas ārlietu ministrs un vēstnieks Japānā, bet pēdējos gadus ieņēmis priekšsēdētāja vietnieka amatu Krievijas un Baltkrievijas “savienotās konfederācijas” izveides padomē. Tātad pietuvināta persona vienlīdz Putinam un Lukašenko.)

Pietiek jau rakstīja, ka ir aizdomas — nedabiski zemo cenu var panākt, importējot sāli no Baltkrievijas caur Lietuvu, “žonglējot” ar kravām, to formālajiem īpašniekiem un piegādes maršrutiem caur muitas noliktavām, galu galā nenomaksājot ES ievedmuitu par Baltkrievijas preci ne Latvijā, ne Lietuvā.

Kopš 2019. gada septembra P. Kravčenko uzņēmums Lat Salt Trade jau bija paņēmis 70% no visām piegādēm LAU iepirkumos, kamēr atlikušie divi piegādājuši attiecīgi 21% un 9% no visas sāls. Savukārt, ja ierēķina pēdējo piegāžu apjomu, kur P. Kravčenko paņēmis jau gandrīz visu 23 000 tonnu apjomu, proporcija pieaug vēl — SIA Aktivators atstāts tikai 900 tonnu apjoms, bet pārējiem pieciem tirgus dalībniekiem nav ticis vispār nekas. TV to raksturoja šādi: “Lat Salt Trade piedāvā superzemu cenu, un pārējie [tirgus] dalībnieki vai nu spiesti ar viņu sadarboties, vai biznesu atstāt.”

Visbeidzot par 65 tūkstošu eiro kukuļa izspiešanu tika arestēti divi bijušie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki, kas par šādu naudu bija apsolījuši “sakārtot lietas”. Viņi pieprasījuši 65 000 eiro kukuli, par ko tikuši arestēti balti oranža naudas maisa saņemšanas brīdī. Naudas “ķieģeļi” bijuši aptīti ar lielākoties gaiši zaļām matu gumijām.

Kā kukuļa izspiedējs raidījumā minēts nu jau izbijis ilggadējs VID darbinieks Sandis Ozoliņš, kurš aresta brīdī bijis Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra Apsaimniekošanas departamenta vadītājs.

Šis gadījums izraisīja asu finanšu ministra Jāņa Reira kritiku VID vadītājas Ievas Jaunzemes virzienā, aicinot nepiekopt “strausa politiku” un ziņot sabiedrībai arī par citiem negodīgas rīcības gadījumiem, ne tikai šo — un tik tiešām: I. Jaunzeme bijusi spiesta atzīt, ka pusotra gada laikā šis esot jau trīsdesmit pirmais (!) tamlīdzīgais gadījums.

Šonedēļ KNAB apliecināja, ka kriminālprocess sākts jau 30. aprīlī par kukuļa pieprasīšanu lielā apmērā: “KNAB rīcībā esošie fakti norāda uz to, ka kukulis pieprasīts, solot panākt, lai VID tiktu pieņemts uzņēmumam labvēlīgs lēmums. Kopumā kriminālprocesā četrām personām patlaban ir tiesības uz aizstāvību — tiesības zināt, kāda nodarījuma izdarīšanā personu tur aizdomās vai apsūdz, kā arī izvēlēties savu aizstāvības pozīciju. Vienai no šīm personām tiesa otrdien piemērojusi drošības līdzekli — apcietinājumu.”

An error has occured